Warning: Constant ABSPATH already defined in /home/mammutete/domains/mammutco.ir/public_html/wp-config.php on line 3
ماموت سامانه
در حال بارگذاری
  • شماره تماس: 01333336061

سوئیچ شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟

سوئیچ در شبکه چیست

پرکاربردترین وسیله هایی که در شبکه های کامپیوتری استفاده می‌شود، سوئیچ است. اما این وسیله پرکاربرد چه کاری انجام می‌دهد و به چه دردی می‌خورد؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟  تمامی موارد گفته شده را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

اما سوئیچ دستگاهی است که نودها یا سیستم های کاربران را در شبکه های محلی (منظور همان شبکه ای است که در آن حضور داریم) به وصل می‌کند و باعث ارتباط شبکه ای آنها می‌شود.

 

سوئیچ در شبکه چیست

فرض کنید که قرار است یک شبکه کامپیوتری راه اندازی کنید. یک کامپیوتر یک پورت یا کارت شبکه دارد و یک جایگاه برای اتصال به سیستم دیگر. اگر در شرکت یا مجموعه خود چند کامپیوتر داشته باشید که قرار است با هم در ارتباط باشند چه باید کرد؟

شما از یک سیستم می‌توانید فقط با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید. برای ارتباط با چند سیستم نیاز است که روی هرکدام چندین کارت شبکه نصب کرد تا بتوانند با هم در ارتباط باشند.

راه عاقلانه تر این است که از دستگاه سخت افزاری کوچک به نام سوئیچ استفاده کرد.

سوئیچ وسیله ای است که از هر سیستم یک کابل شبکه به آن کشیده می‌شود و زمانی که اطلاعاتی از یک کامپیوتر درون شبکه ارسال می‌شود، این دستگاه مدیریت کرده و پیغام را به سمت مقصد اصلی ارسال می‌کند.

 

اصل کار switch در شبکه چیست

حالا که می‌دانیم این دستگاه در شبکه چه نقشی دارد، ببینیم که چگونه باعث رد و بدل کردن اطلاعات می‌شود؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟

switch در لایه دوم شبکه کار می‌کند. (اگر نمی‌دانید لایه های شبکه چیست حتما مقاله مدل osi  را بخوانید) این وسیله اطلاعات و دیتاهای بسته بندی شده را دریافت می‌کند و از طریق پورت ها یا همان جایگاه هایی که دارد، بسته های دریافت شده را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می‌کند.

این کار باعث مدیریت شبکه و وصل تمامی نودها به هم می‌شود. یادتان نرود که این تجهیزات شبکه بسیار هوشمند بوده و به خوبی درکی از ارسال دیتاها به سمت مقصد دارند.

مزایا یا کاربرد سوئیچ در شبکه چیست

کاربد این وسیله که مشخص شدف اما برویم به سراغ مزایای این دستگاه در شبکه :

  • اولین و مهمترین مزیت استفاده از آن وصل و ارتباط سیستم ها به هم است. با استفاده از آن می‌توانید تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کنید.
  • اگر سوئیچی در کار نبود، و هر دستگاهی اطلاعاتش را برو روی شبکه ارسال می‌کرد چه می‌شد؟ پس این دستگاه از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری می‌کند.
  • سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی بالا می‌رود.
  • سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می کند.

در واقع می‌توان گفت که این دستگاه نقش مدیریت اطلاعات را دارد تا ترافیک در شبکه کم شود. 

انتخاب مناسبترین سوئیچ برای شبکه مشاغل کوچک

اینکه شما بعنوان یک راه انداز شبکه درک انواع سوئیچ‌های شبکه را داشته باشید به شما کمک می کند تا راه حل مناسب را برای هماهنگی با نیازهای تجاری در حال تغییر پیدا کنید. هنگام بررسی گزینه های خود، به دسته‌های سوئیچ‌ها و همچنین مزایای خاص سوئیچ فکر کنید.

انواع سوئیچ در شبکه چیست؟

یک نکته مهم در انواع مختلف این دستگاه این است که، سایز آنها براساس میزان نودها اندازه گیری می‌کنند. هرچه شما سیستم های بیشتری برای اتصال داشته باشید باید از دستگاه هایی با تعداد پورتهای بیشتر استفاده کنید.

مثلا برای یک شبکه با ۵ کاربر یک سوئیچ ۸ پورتی کافی است. یعنی ۸ جایگاه برای اتصال دارد. البته این تعداد پورتها بستگی به میزان تعداد دستگاه هایی که برای اتصال دارید دارد.تمامی حقوق این سایت برای اسپاد سرور محفوض می‌باشد.طراحی و توسعه توسط اسپادسرور